Koláče

Francúzsky jablkový koláč (najpredávanejší koláč v Cukrárni Mišák)

Vždy čerstvý, ešte teplý na pulte svojou vôňou priláka aj okoloidúcich z ulice… Pečieme ho každé ráno, deň v našej výrobni bez neho ani nezačne, zarovno varenia rannej kávy vaľká sa linecké cesto. Dno formy je  vystlané týmto krehkým cestom, na ňom je vrstva piškotiek, polovičky kompótovaných marhúľ, plátky čerstvých jabĺk, sekané vlašské orechy , sušené hrozienka, zakryté ďalšou vrstvou krehkého cesta, upečený do ružova.

Čokoládový brownie koláč

Známy Americký koláč by mohol niesť ekvivalent čokobomba. Nie je to nič iné, ako pomerne sýty maslový korpus s bohatou dávkou čokolády, holandského kakaa, sekaných lieskovcov a vlašských orechov. Kocka tohoto  čokoládového koláča obalí nervy alebo správne naštartuje spolu s kávičkou Váš deň.

Šťavnatý jablkový koláč  ( moja prvotina)

Pekávam veľa koláčov, no k tomuto receptu mám naozaj citový vzťah. Práve tento koláč bol   môj prvý, ktorý som upiekol celkom sám ako 6 ročný. Kakaový korpus na spodku, bielkový sneh s cukrom a strúhané jablká navrchu, jednoduchý no vždy chutný! Môže sa poliať čokoládou alebo ju iba nastrúhať na hoblinky.

Tradičná babkina bábovka (nostalgia)

Nedeľné raňajky u mojej babky Mišákovej? Chcete ich zažiť ako ja? Po prebudení z teplých perín vošiel som do kuchyne, kde čakala mierne otlčená šálka citrónového čaju,  tanierik , pohár poctivého džemu a bábovka schovaná pod kastrólikom alebo zakrytá  utierkou. Jej chuť je jedinečná, recept vymyslela a zlepšovala babka teóriou „ja dávam“ treba ju proste ochutnať, recept Vám nepoviem 🙂 Bábovku pečiem v rôznych tvaroch: klasickom bábovkovskom alebo hviezda, srdce, zajac, vajce, anjel, Perníček, Mikuláš, stromček, domček, ryba…..

Šťavnatý dedkov perník (nesmel nikdy chýbať)

Pri babkinej otázke, ,, tatino, ktorý koláč mám upiecť? Prišla vždy od dedka odpoveď s úsmevom:,, maminka, Ty vieš ktorý…“ Vysoký, šťavnatý korpus typickej chuti perníkového korenia, škorice, lekváru, horkastej kakaovej chuti. Poliaty čokoládou isto prebudí úsmev na duši aj Vám.